راه دشوار کاوش سیاره سرخ

مدیر انجمن: شورای نظارت

نمایه کاربر
GOD Send
Administrator
پست: 7350
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 اردیبهشت 1389, 11:30 pm
تشکر شده: 5 دفعه

راه دشوار کاوش سیاره سرخ

پست توسط GOD Send » جمعه 18 آذر 1390, 3:14 pm

       
   
راه دشوار کاوش سیاره سرخ        
   
   
       

چند هفته اخیر دنیای کاوش های فضایی زیر سلطه نام مریخ بود. بار دیگر ترافیکی در ماموریت های مریخ به وجود آمد که این سیاره و اخبار مربوط به آن را در صدر رویدادهای علمی نشاند. البته آغاز همزمان ماموریت هایی که عازم مریخ هستند تصادفی نیست.

کافی است نگاهی به مدار این سیاره و زمین به دور خورشید بیندازید تا علت این امر را متوجه شوید. زمین و مریخ، خورشید را با سرعت های مختلف و روی مدارهایی با فاصله های متفاوت دور می زنند و بنابراین فاصله آنها نسبت به هم در این مسیر دائما تغییر می کند و کم و زیاد می شود. دورترین حالت، زمانی اتفاق می افتد که این دو سیاره در ۲ سوی خورشید قرار داشته باشند اما هر دو سال یک بار مریخ به مقابله خود با زمین نزدیک می شود یعنی حالتی که در آن خورشید، زمین و مریخ به ترتیب روی یک خط قرار می گیرند و در این شرایط فاصله زمین و مریخ به حداقل خود می رسد، بنابراین اگر کسی بخواهد کاوشگری را به سمت مریخ اعزام کند، باید این کار را در بازه زمانی مشخصی پیش از مقابله مریخ و زمین انجام دهد. به این ترتیب مجموعه فاصله ای که سفینه باید طی کند به کوتاه ترین حالت ممکن و در نتیجه زمان این سفر نیز به حداقل می رسد به همین دلیل اگر سازمان های فضایی برنامه ای برای سفر به مریخ داشته باشند در چنین بازه زمانی آن را آغاز می کنند. امسال و در آستانه مقابله مریخ ۲ ماموریت از سوی ۲ آژانس فضایی که زمانی ۲ قطب رقابت های فضایی را تشکیل می دادند آماده پرتاب به سوی مریخ بود.

● فوبوس ـ گرانت

ابتدا روس ها پس از سال ها دوری از عرصه کاوش های روباتیک، شانس خود را برای سفر به مریخ امتحان کردند.

۱۸ آبان سال جاری پایگاه فضایی بایکونور شاهد آغاز سفر ماموریت روسی فوبوس ـ گرانت بود؛ ماموریتی که می توانست نقطه عطفی در ماموریت های شناسایی مریخ به شمار برود. روس ها پس از ۱۵ سال تصمیم گرفته بودند دوباره دست به کاوش های فضایی روباتیک در اعماق فضا بزنند. مریخ در دوره اوج رقابت ها و کاوش های فضایی، برای روسیه (شوروی آن زمان) یکی از اهداف مهم به شمار می رفت. اما آنها چندان در سفر به مریخ موفق نبودند. ۱۶ ماموریت از مجموع ماموریت های آنها که به مقصد سیاره سرخ طراحی شده بود شکست خورد و گویی مریخ حاضر نبود درهای خود را براحتی به روی روسیه باز کند. به همین دلیل این بار و پس از ۱۵ سال دوری از اکتشافات سیاره ای و پس از ۱۶ شکست، روس ها با ماموریتی ویژه و تاریخی به میدان آمدند. هدف این ماموریت اما خود مریخ نبود. بلکه فوبوس، یکی از ۲ قمر کوچک مریخ هدف کاوش های فضایی این فضاپیما بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش می رفت، قرار بود زمانی که این کاوشگر به مدار مریخ می رسد به سمت مدار فوبوس رفته و در آنجا در مداری مشخص مدارگرد خود را پارک کند.

کاوشگر کوچکی از این سفینه جدا می شد و بر سطح قمر فوبوس فرود می آمد و با کمک بازوهای مکانیکی و روباتیک خود مقداری از خاک این قمر را جمع و در کپسولی ذخیره می کرد و در نهایت آن را به مدار این قمر جایی که فضاپیمای مادر منتظر بود می فرستاد تا سفرش را این بار در مسیر زمین آغاز کند. این محموله با ارزش قرار بود به زمین باز گردد و در نهایت برای اولین بار دانشمندان نمونه های جمع آوری شده از این قمر را در آزمایشگاه های مجهز زمینی بررسی کنند. کاوشگر فضایی فوبوس گرانت، اما در راه خود به سوی مریخ میهمانی را نیز با خود حمل می کرد؛ یک ماهواره مدار گرد مریخ متعلق به آژانس فضایی چین قلمدوش این فضاپیمای عازم مریخ بود. متاسفانه داستان هیجان انگیز این ماموریت اندکی پس از پرتاب به حالت تعلیق در آمد. سفینه بلافاصله پس از پرتاب و در مدار زمین ارتباطش را با ایستگاه کنترل زمینی از دست داد. تلاش ها برای برگرداندن آن موفق نبود، اگرچه اخیرا سیگنال هایی از آن دریافت شده است، اما هنوز شانس کمی وجود دارد که بتواند ماموریتش را به انجام برساند، به این ترتیب روسیه در آستانه چشیدن هفدهمین شکست از سیاره سرخ قرار دارد.

● کنجکاوی

اما در نیمکره غربی داستان به طریق دیگری پیش رفت. پایگاه فضایی کیپ کندی در ایالات فلوریدا در ساعت ۰۲ / ۱۰ به وقت محلی روز شنبه ۲ هفته گذشته، شاهد غرش موتورهای پرتابگر اطلس ۵ بود که بر فراز خود آخرین و پیشرفته ترین نمونه از مریخ نوردهای ناسا را به سمت مریخ حمل می کرد.

نکته: آخرین مریخ نورد ناسا که آزمایشگاه علمی مریخ یا curiosity به معنی کنجکاوی خوانده می شود با موفقیت مدار زمین را ترک گفت و مسافرت طولانی ۵۶۷ میلیون کیلومتری خود را به مقصد مریخ آغاز کرد

این مریخ نورد که آزمایشگاه علمی مریخ یا curiosity به معنی کنجکاوی خوانده می شود با موفقیت مدار زمین را ترک گفت و مسافرت طولانی ۵۶۷ میلیون کیلومتری خود را به مقصد مریخ آغاز کرد. اگر همه چیز بخوبی پیش برود این فضاپیما ۱۶ مرداد سال آینده باید مراحل پیچیده فرود خود را آغاز کند. برخلاف مریخ نوردهای دوقلوی ناسا که سال ۲۰۰۳ به مریخ رفتند، این بار از فناوری کاملا متفاوتی برای فرود استفاده خواهد شد. وزن این مریخ نورد حدود ۹۰۰ کیلوگرم است و به دلیل همین وزن زیاد در مقایسه با نمونه قبلی که تنها حدود ۱۷۴ کیلوگرم وزن داشت، استفاده از سیستم کیسه های هوا کارآمد نیست. به همین دلیل برای فرود از یک سامانه فرود، شامل موتورهای معکوس کننده استفاده می شود؛ زمانی که مریخ نورد به نزدیکی سطح رسید و در ۲ مرحله با جو مریخ برخورد و پس از آن چترهای نجات سرعت آن را کم می کنند. در ادامه موتورهای جنبی شروع به کار می کنند تا سرعت فرود مریخ نورد کاهش پیدا کند و چرخ های آن به آرامی سطح مریخ را لمس کند.

محل فرود این مریخ نورد دهانه ای به نام دهانه گیل (Gale) خواهد بود. بررسی های مداری دهانه گیل نشان داده است که علاوه بر وجود یک آبرفت باستانی، سنگ های کوهستان مرکزی آن نیز تنوع بسیار جذابی از سنگ های مختلفی مربوط به دوره های متفاوت زمین شناختی سیاره سرخ را در خود نهفته دارد. مریخ نورد کنجکاوی، با کمک ۱۰ ابزار علمی خود با دقت به بررسی محیط اطرافش خواهد پرداخت. علاوه بر سیستم های رایجی مانند سامانه هواشناسی و دوربین های دقیق بصری، مجموعه ای از طیف سنج ها و همچنین یک واحد ویژه برای بررسی میزان تشعشعات مریخ روی این آزمایشگاه نصب شده است. بررسی این تشعشعات از آن جهت مهم است که در سفر آینده انسان به مریخ دانستن مقدار دقیق این تابش ها که برخی از آنها می توانند برای بدن موجود زنده زیانبار باشند، بسیار مهم است. یکی از هیجان انگیزترین بخش های این مریخ نورد، آزمایشگاه روی عرشه آن است. این مریخ نورد علاوه بر این که با کمک یک لیزر قوی می تواند لایه های سطحی را تبخیر و به ثبت طیف آنها بپردازد، با کمک بازوی ۵ / ۲ متری اش می تواند سطح سنگ ها را تراش داده و حفاری کند و از آنها نمونه برداری کند.

نمونه های جمع آوری شده با کمک این بازو به یکی از ۲ سامانه بررسی علمی و زمین شناختی مستقر روی عرشه مریخ نورد منتقل شده و آنجا با دقت زیاد و در محیطی کنترل شده آزمایش می شوند. در نهایت هدف این ماموریت این است که نشانه هایی از مولکول های پیچیده آلی پیدا کند تا ردی از حیات باستانی مریخ که این روزها احتمال وجودش را کسی رد نمی کند، بیابد. مجموعه دستاوردهای این مریخ نورد در زنجیره ای از تحقیقات قرار می گیرند که انسان را به پاسخ این پرسش که آیا مریخ زمانی (در گذشته یا اکنون) میزبان حیات بوده است نزدیک می کند.

ناسا برای طراحی، ساخت و پرتاب این مریخ نورد حدود ۵ / ۲ میلیارد دلار ( تقریبا معادل ۳۰۰۰ میلیارد تومان) هزینه کرده است. اگر همه چیز در روز ۱۶ مرداد بخوبی پیش برود و مریخ نورد با موفقیت بر سطح مریخ فرود آید، یافته هایش می تواند در درازمدت ارزش بسیار بیشتری از هزینه انجام شده برای آن به همراه داشته باشد. اما این موضوعی است که باید صبر کرد و دید. تا آن موقع اگر آسمان پرستاره، سیاره سرخ فام منظومه شمسی را دیدید، به یاد بیاورید که معجونی از بهترین ایده های مهندسی بشر هم اکنون در حال سفر برای کشف اسرار بیشتری از آن است.
       
   
   
            پوریا ناظمی    
            روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )بازگشت به “مهندسی هوا و فضا”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: CommonCrawl [Bot] و 0 مهمان