ساختمان‌ها، بزرگ‌ترين مصرف‌كنندگان انرژي

مدیر انجمن: شورای نظارت

نمایه کاربر
GOD Send
Administrator
پست: 7350
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 اردیبهشت 1389, 11:30 pm
تشکر شده: 5 دفعه

ساختمان‌ها، بزرگ‌ترين مصرف‌كنندگان انرژي

پست توسط GOD Send » جمعه 4 آذر 1390, 3:20 pm

http://konjkav.com/images/image.php?w=2 ... 33458.jpeg" alt="" align="left" border="0" hspace="2" vspace="1" />بدون ترديد بحران انرژي از جمله مهم‌ترين مسائلي است كه محدوديت‌هايي را در زندگي انسان‌هاي امروزي به وجود آورده است.


 اگرچه منابع سوختي رو به پايان هستند، اما ميزان تقاضا براي انرژي روز به روز در حال افزايش است. بررسي‌ها و مطالعات انجام شده در سطح دنيا حاكي از آن است كه بهترين و موثرترين راهكار براي غلبه بر اين بحران، بهينه‌سازي مصرف انرژي و همچنين استفاده از انرژي‌هاي نوين به جاي منابع سوخت فسيلي است.


 


كنترل و بهينه‌سازي مصرف انرژي بويژه انرژي‌هاي فسيلي كه از مهم‌ترين منابع انرژي مصرفي در جوامع انساني محسوب مي‌شوند، نه‌تنها از نظر اقتصادي و كاهش هزينه‌هاي بهره‌برداري بلكه از نظر زيست‌محيطي نيز از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.


 


سوخت‌هاي فسيلي از جمله منابع انرژي هستند كه در نتيجه مصرف، علاوه بر توليد انرژي پيامدهاي نامطلوبي را نيز در روند زندگي انسان ايجاد مي‌كنند. به صورتي كه گاهي حتي كنترل شرايط ناشي از مصرف اين منابع انرژي خود مستلزم صرف انرژي مجدد خواهد بود.


 


به عبارت ديگر مي‌توان گفت بهينه‌سازي مصرف سوخت در ساختمان علاوه بر كاهش هزينه‌ها، موجب آسيب كمتر به محيط‌زيست خواهد شد كه در نتيجه تاثير قابل‌توجهي در بهبود سطح زندگي ايجاد خواهد كرد.


 


به همين دليل است حتي در شرايطي كه دستيابي به منابع سوخت فسيلي ساده بوده و مستلزم صرف هزينه‌ زيادي نباشد نيز كنترل و از بين‌بردن پيامدهاي نامطلوب زيست‌محيطي ناشي از مصرف چنين سوخت‌‌هايي بسادگي امكان‌پذير نيست و لازم است كه هزينه‌هاي مالي و تبعات زيست‌محيطي زيادي براي كنترل اين پيامدها اختصاص يابد.


 


با توجه به اهميت اين موضوع، محققان شهرسازي دانشگاه تربيت مدرس با هدف بررسي ارتباط مستقيم بين برنامه‌ريزي كاربري زمين و ميزان مصرف انرژي، تحقيقاتي انجام داده‌اند كه نه‌تنها وجود ارتباط مستقيم بين اين دو مقوله را مورد تاييد قرار مي‌دهد، بلكه نشان مي‌دهد انتخاب معيارهاي مناسب در برنامه‌ريزي‌‌هاي شهري موجب كاهش 45 درصدي ميزان مصرف انرژي در سطح واحد همسايگي خواهد شد.


 


جاي خالي معيارهاي برنامه‌ريزي در شهرسازي


 


به گفته آرمان فتح جلالي، دانش‌آموخته كارشناسي ارشد شهرسازي دانشگاه تربيت مدرس و مجري اين طرح تحقيقاتي، رشد شتابان و فزاينده شهرنشيني و در نتيجه افزايش جمعيت شهرها با پيامدهاي مختلفي در زمينه‌هاي گوناگون همراه بوده است.


 


او اضافه كرد: يكي از مهم‌ترين پيامدهاي افزايش جمعيت شهري در سطح جوامع مختلف، افزايش مصرف و تقاضا براي منابع انرژي است كه از 2 جنبه قابل تامل است؛ نخست از نظر محدود بودن منابع انرژي مورد مصرف و دوم از نظر آلودگي‌هاي زيست‌محيطي ناشي از مصرف سوخت‌هاي فسيلي. وي در انتها افزود: در همين راستا، فراگير شدن آگاهي‌هاي عمومي نسبت به جنبه‌هاي ياد شده و همچنين ديگر جنبه‌هاي شهرنشيني موجب شده است تا رويكردهاي جديدي نظير توسعه پايدار و رشد هوشمند در شهرسازي ظهور يافته و اهميت و توجه به موضوع كارايي انرژي در حيطه شهرسازي بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.


 


باتوجه به گفته‌هاي مهندس فتح جلالي به نظر مي‌رسدبيشترين سهم مصرف انرژي در ساختمان‌ها كه يكي از مهم‌ترين مولفه‌هاي زندگي شهري به شمار مي‌آيند، به تامين شرايط مطلوب حرارتي در داخل ساختمان‌ها اختصاص دارد. با توجه به اين موضوع مي‌توان گفت افزايش كارايي سيستم‌هاي عايق‌بندي مي‌تواند نقش بسيار مهمي در صرفه‌جويي در مصرف انرژي داشته باشد.


 


از سوي ديگر، رشد سريع مصرف انرژي در سطح دنيا علاوه بر مشكلاتي كه در زمينه تامين منابع انرژي ايجاد مي‌كند، با پيامدهاي زيست‌محيطي زيانباري نيز همراه خواهد بود. براي مثال تخريب لايه ازن، گرمايش جهاني و همچنين تغييرات آب و هوايي از جمله مشكلات و مسائلي هستند كه آينده زندگي انسان‌ها را در سطح سياره زمين در معرض خطر نابودي قرار خواهد داد.


 


براساس اطلاعات آماري اعلام شده از سال 65 تا 85 در يك دوره زماني 20 ساله ميزان مصرف انرژي و همچنين انتشار آلاينده‌هاي كربني در سطح دنيا بيش از 45 درصد افزايش يافته است كه پيش‌بيني مي‌شود اين روند در سال‌هاي آينده نيز همچنان ادامه داشته باشد.


 


اما آنچه كشور ما را در اين زمينه از ديگر كشورها متمايز مي‌كند، رشد 75 درصدي مصرف انرژي در ايران است كه موجب شده رشد مصرف انرژي در اين كشور 3 برابر رشد جهاني مصرف انرژي باشد.


 


لزوم جايگزيني روش‌هاي سنتي در شهرسازي


 


كارايي انرژي در حقيقت همان مصرف بهينه و كارآمد انرژي است كه با هدف كاهش رشد تقاضاي انرژي، به دنبال يافتن راهكارهايي براي افزايش عرضه منابع انرژي سالم و عاري از هرگونه آلودگي زيست‌محيطي خواهد بود. به گفته فتح جلالي، اين مفهوم در سطح شهرها با مولفه‌هايي كه به عنوان عوامل موثر در برنامه‌ريزي‌هاي شهري در نظر گرفته مي‌شود در ارتباط مستقيم خواهد بود و به اين ترتيب مي‌توان گفت با تغيير اين مولفه‌ها، ميزان مصرف انرژي نيز به ميزان قابل توجهي تغيير پيدا مي‌كند.


 


توسعه شبكه‌هاي ارتباطي، بهبود شرايط زندگي و همچنين ارتقاي شيوه زندگي در كشورهاي در حال توسعه و توسعه‌يافته موجب شده است منابع انرژي فسيلي به پايان راه خود نزديك شوند و بنابراين مي‌توان گفت سيستم‌هاي انرژي مبتني بر سوخت‌هاي فسيلي نمي‌تواند پاسخگوي نياز انسان‌هاي امروزي باشد، مگر اين‌كه بتوانيم با ايجاد تغييراتي در شيوه زندگي، مصرف آن را تا حد امكان كاهش دهيم.


 


كشور ما از جمله كشورهايي است كه بيشترين سرانه مصرف انرژي را دارد و اين در حالي است كه استفاده از فناوري‌هاي نوين كه تحت عنوان راهكارهاي سبز از آنها نام برده مي‌شود، مي‌تواند نقش بسيار مهمي در توسعه پايدار كشور در حوزه انرژي داشته باشد.


 


از آنجا كه بيش از 40 تا 45 درصد انرژي مصرفي در سطح كشور، مربوط به واحدهاي مسكوني، خدماتي و اداري است بنابراين متوليان ساخت و ساز در كشور مي‌توانند نقش بسيار مهمي در بهبود اين وضعيت داشته و با استفاده از فناوري‌هايي كه از كارايي بيشتري در حفظ انرژي و منابع طبيعي برخوردارند به جاي روش‌هاي سنتي ساخت و ساز تغييراتي را در اين عرصه به وجود آورند.


 


در اين كشور پهناور تنها ساختمان‌هاي اندكي وجود دارند كه مجهز به عايق‌هاي حرارتي هستند. در ساختمان‌هايي كه براساس شيوه‌هاي سنتي بنا مي‌شوند، ديوارهاي خارجي ساختمان‌ تنها محافظي در برابر باد و باران هستند و حفظ حرارت يا برودت در اين ساختمان‌ها مستلزم استفاده از منابع انرژي گاز يا برق است.


 


علاوه بر اين، در نظر داشتن يك برنامه‌ريزي مناسب براي كاربري اراضي شهري از نظر تعيين كاربرد اين اراضي، تعيين تراكم واحدهاي مسكوني و فراهم آوردن امكان دسترسي مناسب به انواع مختلفي از كاربري‌ها در يك محدوده مشخص و از پيش تعيين شده مي‌تواند نقش موثري در ايجاد نوعي نظم خاص در سيستم‌هاي شهري و همچنين توسعه آن در ابعاد مكاني و عملكردي تجمع انسان‌ها داشته باشد. اين ابعاد نيز به نوبه خود در ارتباط مستقيم با ميزان مصرف انرژي خواهد بود.


 


منابع سوخت فسيلي رو به پايان است


 


به گفته فتح جلالي، مصرف انرژي در يك ساختمان به نوع كاربري ساختمان، شرايط اقليمي، نوع سازه، تجهيزات گرمايشي و سرمايشي آن و ساعات استفاده از ساختمان در طول فصول مختلف سال ربط دارد كه هر كدام از آنها سهمي از انرژي را به خود اختصاص مي‌دهند.


 


او افزود: براساس مطالعات انجام شده در كشورهاي مختلف، بيشترين سهم انرژي مصرفي در ساختمان‌ها مربوط به سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي، تامين آب گرم و سيستم‌هاي تهويه مطبوع است. براي مثال در كشورهاي سردسير اروپايي بيش از 60 درصد انرژي مصرفي در ساختمان‌ها در بخش گرمايشي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


 


براساس مطالعاتي كه پيش از سال 79 انجام شده است، بيش از دوسوم صرفه‌جويي انرژي در ساختمان‌ها از بخش گرمايش قابل دسترسي خواهد بود.


 


فتح جلالي در ادامه يادآور شد: براساس نتايج اعلام شده درباره يك طرح تحقيقاتي كه توسط كميسيون انرژي اروپا انجام شده است از سال 79 تا 89، كشورهاي اروپايي توانسته‌اند با استفاده از راهكارها و برنامه‌ريزي‌هاي مناسب در ساخت و ساز ميزان مصرف انرژي در بخش ساختمان را تا 22 درصد كاهش دهند و به اين ترتيب مي‌توان گفت هرگونه تلاش براي افزايش كارايي مصرف انرژي با استفاده از برنامه‌هاي جديد در شهرسازي و در بخش ساختمان حتي اگر بسيار ناچيز و جزئي هم باشد، در مقياس جهاني يا حتي در سطح كشور، نقش موثري در كاهش مصرف انرژي جهاني خواهد داشت.


 


وي در پايان خاطرنشان ساخت: استفاده از روش‌ها و برنامه‌هاي مناسب با هدف صرفه‌جويي در مصرف سوخت و انرژي يا به عبارتي با رويكرد كارايي انرژي، يك اصل و ضرورت مهم و اساسي است.


 


مصرف سوخت‌هاي فسيلي در بخش ساختمان، متهم اصلي در افزايش مشكلات زيست‌محيطي است كه حيات انسان در سطح اين كره خاكي را با محدوديت‌ها و مشكلات بسيار زيادي مواجه ساخته است.


 


با توجه به اهميت اين موضوع لازم است رفته‌رفته روش‌هاي نوين معماري را كه چند سالي است در كشورهاي پيشرفته به عنوان اصول مهم در ساختمان‌سازي مورد توجه هستند به عنوان يك ضرورت مورد توجه قرار دهيم.


 


علاوه بر اين لازم است كه در طرح شهرها و ساختمان‌هاي جديد علاوه بر رعايت اصول استاندارد معماري نوين كه مبتني بر روش‌ها و منابع سبز هستند، جنبه‌ها و ابعاد اجتماعي، رواني و فردي انسان‌هايي كه قرار است ساكنان اين شهرها باشند نيز مدنظر قرار داده شود.


 


چراكه جوامعي كه در ساختارهاي دروني خود نسبت به موضوع بسيار مهم انرژي بي‌تفاوت هستند، نمي‌توانند در دنياي امروز كه جوامع مختلف براي پيشرفت و توسعه با هم در رقابت هستند، جايگاه مطلوبي را از آن خود كنند.بازگشت به “سایر گرایش های علوم پایه”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: CommonCrawl [Bot] و 0 مهمان