آینده بی انتهای SAP

مدیر انجمن: شورای نظارت

نمایه کاربر
GOD Send
Administrator
پست: 7350
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 اردیبهشت 1389, 11:30 pm
تشکر شده: 5 دفعه

آینده بی انتهای SAP

پست توسط GOD Send » سه شنبه 26 مهر 1390, 9:21 am


    تحیلگرانی که گزارش های هیئت مدیره شرکت SAP را بررسی کرده اند، به این موضوع اشاره کرده اند که این نرم افزار غول آسا، با اعمال روش هایی باید مشتریان خود را به حرکت واداشته و حس اشتیاق به استفاده را در آنها افزایش دهد.    

   

تحیلگرانی که گزارش های هیئت مدیره شرکت SAP را بررسی کرده اند، به این موضوع اشاره کرده اند که این نرم افزار غول آسا، با اعمال روش هایی باید مشتریان خود را به حرکت واداشته و حس اشتیاق به استفاده را در آنها افزایش دهد. تحلیلگران، به SAP پیشنهاد می کنند تا در جست و جوی مسیری باشد که برای مشتریان دارای «موارد بسیار جدید جدید» باشد تا با بهره برداری از آن، به استفاده از نرم افزار یادشده، راغب تر شوند.

براساس شواهد، SAP در به دست آوردن موارد جدید جدید موفق نیست و باید تمامی سعی خود را انجام دهد. مشتریان برای به دست آوردن هیجان، به سمت SAP نمی روند، آنان برای مکانیزه کردن فرایندهای تجاری خود و حصول به زیربنایی قابل اعتماد برای نوآوری اساسی در کسب و کارخود است که بیش از یک دهه برای آنان کارایی داشته باشد.

آنچه SAP باید انجام دهد، یافتن مسیری است تا قدرت و توانایی خود را با ردپایی تأثیرگذار و کاربردی به نمایش بگذارد، مدل فروش و تحویل را بهبود دهد و بر رفع مشکلات تحویل دقیق تمرکز کند که باعث کسب خشنودی مشتریان در کل شبکه ارتباطی آنها با شرکای تجاری شان می شود.

زمانی که نسخه SAP R/۳ به بازار عرضه شد، این نرم افزار از نظر گستردگی و وسعت به نرم افزاری عظیم الجثه تبدیل شده بود. ۳ خصوصیت بسیار مهم ذیل، به این نسخه قدرت بخشیده اند:

▪ دوری جستن از ابرکامپیوترها (SAP قابلیت نصب بر روی سیستم عامل Unix را پیدا کرد)

▪ از PC ها به عنوان رابط کاربری استفاده شد (SAP قابلیت استفاده در مدل Client/Server را پیدا کرد)

▪ افزایش اعتماد به داشتن سیستمی یکپارچه در شبکه برای انجام عملیات فروش و امکان توسعه نرم افزارهای آن (SAP تمایل بسیار شدیدی به اشتراک گذاشتن قسمت هایی دارد که در شبکه وسیع شرکای تجاری، منجر به بهبود سود می شود)

در حال حاضر، SAP تمام تمرکز خود را معطوف به جلوگیری از ناامیدی مشتریان خویش کرده است. صدای بلند و قابل توجه مشتریان SAP حاوی این پیام است که قیمت محصولات SAP بسیار زیاد بوده و این نرم افزار فاقد انعطاف پذیری لازم است. SAP باید به این نکته توجه داشته باشد که ناراحتی مشتریان قابل درک است.

● شکل دهی به تجربیات مشتریان

یکی از اصلی ترین ویژگی های سیستم های مبتنی بر تکنولوژی SaaS۱، کنترل کامل بر تجربیات مشتریان است. مثلا، بررسی ها نشان داده اند که فروشندگان مایلند سیستم اطلاعاتی یکپارچه ای داشته باشند و واحدهای فناوری اطلاعات، مشاوران و منابع خارجی نیز تمایل دارند تا فقط به موضوعات خود بپردازند. SAP باید قابلیت نصب بسیار ساده ای داشته باشد، قسمت های تخصصی خود را توسعه دهد و بتواند تیم های فروش و شرکای آنها را با توجه به توقعاتی کنترل کند که درزمینه هزینه ها و وظایف خود دارند. در حال حاضر، بذرهای نارضایتی در فرایند فروش، رشد کرده اند.

● SAP باید صدای کسانی را بشنود که به محصولاتش «نه» می گویند

در مقام مقایسه، اگر محصول جدید مبتنی بر تکنولوژی SaaS به ۱۰۰۰ ایستگاه کاری برای انجام عملیات بر روی ۱۰۰ پردازش مجوز لازم را بدهد، در یک سیستم مبتنی بر تکنولوژی کنونی SAP باید به ۱۰۰۰۰ ایستگاه کاری بر روی ۱۰۰۰ پردازش دسترسی های لازم تعریف شود. در این مقایسه ، سؤال کلیدی این است که آیا ممکن است بسادگی بتوان ۱۰۰۰۰ ایستگاه کاری را ایجاد کرد؟ آیا این چیزی شبیه به جادو نیست؟

SAP در گذشته تلاش بسیاری کرده است تا قالب ها، الگوها و تنظیمات مرتبط با آنها را بهبود دهد. این شرکت باید راهی را برای برنده شدن در یک پیکار بیابد، شاید این همان کلید برنده شدنش در جنگ باشد.

● تغییر مدل فروش و تحویل

ادعا در این مورد که نرم افزار یادشده باید به صورتی اساسی و زیربنایی تغییر کند، در حال حاضر اغراق آمیز است. از سوی دیگر، مشتریان کاملاً واضح بیان می کنند که نمی خواهند مدیریت پیچیده حاکم برنرم افزار را تحمل کنند. در نگاه اول، شاید استفاده از نرم افزار SAP مشابه نرم افزاری مبتنی بر تکنولوژی SaaS به نظر آید، اما با گذشت زمان، مشکلات بر کاربران هویدا خواهند شد. یکی دیگر از مواردی که باید مسئولین فروش SAP به آن توجه کنند، این است که باید با استفاده از تکنولوژی ابری، دسترسی بلادرنگ کاربران را به سیستم های اطلاعاتی خود مهیا سازند. قبل از اینکه SAP بخواهد سیستم های اطلاعاتی مشتریان خود را به سمت تکنولوژی های جدید سوق دهد، باید فعالیت انجام پردازش ها در محیط ابری آماده باشد و این موضوع به یکی از ۳ روش زیر امکان پذیر است:

▪ محیط میزبانی وب از نوع همسایگی۲

▪ نصب و بهره برداری در محیطی از نوع ابری که قادر به کنترل ایستگاه های کاری باشد

▪ استفاده از مدل تجهیزات (وسایل)۳

در مدل تجهیزات (وسایل) به نرم افزار اجازه داده می شود تا عملیات خود را بر روی ایستگاه کاری مرکز داده ای کاربر، انجام دهد، اما مدیریت و نگهداری داده ها و اطلاعات، توسط مرکزی واحد صورت گیرد.

در آخرین ماه سال ۲۰۰۹ شرکت SAP اقدام به برگزاری اجلاسی به نام «برتری های SAP» کرد. یکی از پیام های مهم گردانندگان اجلاس به حاضرین، تمایل به بزرگ و کوچک کردن SAP بود. قسمت بزرگ SAP همچنان باقی خواهد ماند و قسمت های کوچک آن به شرکت هایی کوچک تبدیل و فروخته خواهند شد. تقسیم یادشده تنها برای بخشی از مجموعه عظیم SAP امکان پذیر خواهد بود.مسئولینی که این تصمیم را خواهند گرفت، برای فروش بخش ها باید بازنگری دقیقی را انجام دهند.یکی از پرهیجان ترین آن فروش بخشی است که در آن طراحی کسب و کار صورت می گیرد.

● از بین بردن نقاط منفی

▪ ترویج بی انتهایی محصولات SAP

▪ توسعه اثرات SAP بر کسب و کار مشتریان

دو نکته فوق، نقاط منفی SAP به شمارمی آیند. کارشناسان خبره SAP درست می گویند که شرکت باید پیامی مثبت برای مشتریانش داده باشد، اما تنها داشتن «مورد جدید جدید» راهی درست نخواهد بود. شرکت SAP باید دو کار ذیل را انجام دهد:

۱) به منافع خود دربلندمدت اهمیت دهد. آقای ویشال سیکا مدیر تکنولوژی SAP، مفهوم نرم افزار بی انتها را برای SAP مطرح کرد که یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به هدف یادشده است. نرم افزارهای ابرکامپیوترها، هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند زیرا به منبع تولید دانشی که چندین دهه در حال فعالیت است، افزوده خواهند شد و هیچ چیزتغییر نخواهد کرد. تمام فعالیت های کسب و کار و راه حل های موجود در آنها، پایدار خواهند ماند.

۲) اگر اصل بی انتهایی نرم افزار SAP باعث ایجاد امنیت بلندمدت شود، این مسیر عملیاتی در کوتاه مدت و میان مدت بیمه است، اما SAP باید باز در جست وجوی راهی باشد تا تعداد مسیرهای عملیاتی را افزایش دهد، به گونه ای که به عنوان مزیتی نسبت به رقبای خود، مطرح و به طور مرتب پشتیبانی شده و رشدی سریع داشته باشد.

به طور حتم Salesforce.com و NetSuit مطابق با ادعای خود، تمامی نیازمندی های یک کسب و کار را در خود جای داده اند. SAP نیز محدوده ای بزرگ از اتوماسیون را در خود جای داده است. در اواخر سال ۲۰۰۹، NetSuit به طور علنی اعلام کرد که با معرفی محصول جدید این شرکت، چرخه حیات SAP R/۳ دیگر به پایان رسیده است. البته این اعلان، آنقدرهاهم شگفت آور نبود زیرا SAP ،حرکت خود را در تولید محصولی جدید با نام My SAP آغاز کرده بود. SAP باید تلاش بسیاری کند تا نشان دهد مسیر عملیاتی بزرگی را آماده کرده است تا از طریق آن بتواند مزیتی رقابتی برای خود ایجاد کند. در دنیایی سرشار از شبکه های کسب و کار، در کدام یک از فرایندهای توزیع شده در شرکت ها و کارخانه ها، مزیتی ایجاد شده است، SAP باید این مورد را پیگیری و ایجاد کند.

وجه تفاوت SAP با دیگر محصولات مشابه آن، تدارک دیدن مسیری است تا پردازش های خودکاری که دانش اصلی شرکت را پشتیبانی می کنند، بدون کوچک ترین وقفه ای به سرانجام برسند. این خصوصیات می بایستی توسط ساختاری زیربنایی که همواره مبتنی بر فرایند نوآوری است، حفظ شود.

به بیانی دیگر، اگر شرکتی برای خودکارسازی فرایندهای استاندارد کسب و کار خود از SAP استفاده کند، وضعیت بهتری را به دست آورده، برای تسخیر بازار می تواندبهترو بیشتر نوآوری کند و نیز ارتباط کاری بهتری با دیگر شرکت ها برقرارسازد.

رقبای شرکت SAP مدعی هستند که این شرکت باید صدای کسانی را بشنود که به محصولاتش «نه» می گویند. این شرکت ها، در حال تهیه محصولاتی برای خود هستند تا به کمک آنها، بازار را تسخیر کنند. ارزش اصلی SAP ،خودکارسازی مجموعه هایی گسترده از پردازش هاست، SAP هیچ گاه نمی تواند از این ارزش اصلی خود دور شود. این ادعا که SAP در بلندمدت با خرید دیگر شرکت ها می تواند به موفقیت برسد و یا اینکه با ارائه زودگذر نوآوری های جدید مورد توجه قرار گیرد، دیگر کارایی نخواهد داشت. SAP باید درخصوص نقاط قوت و تغییرات مورد نظرخود، با توجه به نیازهای مشتریان با آنها گفت وگو کند تا مشتریان برای آینده کسب و کارشان در همکاری با SAP احساس امنیت خوبی داشته باشند.
       
   
   
            محمدرضا بیگدلی (امور سیستم ها و کامپیوتر ساپکو)
پانوشت
۱ . رجوع شود به نشریه صنعت خودرو شماره ۱۴۹  صفحه ۳۶
۲ . Co Location Hosting Environment
۳ . Applicane Model
منبع
http://www.Forbes.com    
            ماهنامه صنعت خودرو ( www.sanatekhodro.com )بازگشت به “نظام های اطلاعات و مدیریت - Managment Articles”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان